آرشیو موزیک

دانلود آهنگ جدید

روز جمعه قیمت نفت آمریکا نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز پنجشنبه افزایش یافت و با نزدیک شدن به بالاترین حد خود از نوامبر سال ۲۰۱۴ تا کنون به ۷۱.۶۲ دلار رسید. از دلایل افزایش قیمت نفت در روز جاری می توان به ادامه ی اجرای قرارداد کاهش تولید نفت اوپک و همچنین اعمال تحریم های جدید علیه ایران اشاره کرد. 
به گزارش اقتصادی به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز پنجشنبه ۲۷ سنت (۰.۳ درصد) افزایش یافت و بشکه ای ۷۹.۵۷ دلار در بازار معامله شد. همچنین، معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با افزایش ۱۳ سنتی (۰.۲ درصد) بشکه ای ۷۱.۶۲ دلار صورت گرفت. لازم به ذکر است که دیروز قیمت نفت برنت با ثبت رکوردی جدید از مرز ۸۰ دلار عبور و به بالاترین حد خود از ماه نوامبر سال ۲۰۱۴ تا کنون رسید. 
بنابر گزارش های منتشر شده، یکی از دلایل افزایش قیمت نفت در روز جاری کاهش میزان عرضه ی این محصول در بازار با ادامه ی اجرای قرارداد کاهش تولید اوپک بوده است. ادامه ی اجرای قرارداد کاهش تولید اوپک و همپیمانان آن در ماه های اخیر باعث شده است که میزان کلی تقاضای نفت افزایش یافته و در نتیجه قیمت این محصول افزایش یابد.
در این خصوص، سازمان کشور های صادر کننده نفت و ۱۱ کشور دیگر از جمله روسیه در اواخر سال ۲۰۱۶ توافق کرده بودند تا برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن افزایش قیمت نفت، تولید خود را از اول سال ۲۰۱۷ در مجموع روزانه ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند.
در تاریخ ۲۵ می سال ۲۰۱۷، تولید کنندگان تصمیم گرفتند که قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸ به کاهش تولید ادامه دهند. علاوه بر این، در روز ۳۰ ام نوامبر سال ۲۰۱۷ اعضای اوپک به همراه کشورهای غیر عضو به رهبری روسیه توافق کردند که تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی قرارداد مزبور را تمدید کرده و تولید نفت را کاهش دهند. به گفته ی برخی تحلیلگران، نزدیک شدن موجودی جهانی این محصول به میانگین ۵ ساله ی آن نشانگر موفق بودن تلاش های اوپک و همپیمانان آن بوده است. 
افزون بر این، افزایش تقاضای نفت و کاهش عرضه ی این محصول به دلیل بحران اقتصادی در ونزوئلا و همچنین اعمال تحریم های اقتصادی جدید علیه ایران از عوامل دیگری بوده است که باعث شده قیمت نفت از اوایل سال ۲۰۱۸ تا کنون تا ۲۰ درصد افزایش پیدا کند. این مسئله به نوبه ی خود باعث خواهد شد که قیمت سوخت بالا رفته و میزان مصرف کاهش یابد. 
در پایان باید خاطر نشان گردد که بر اساس آمارهای رسمی تولید روزانه ی نفت خام آمریکا با افزایش بیش از ۲۵ درصد از سال ۲۰۱۶ تا کنون به ۱۰.۷۲ میلیون بشکه رسیده و آمریکا را پس از روسیه به دومین تولید کننده ی بزرگ نفت در دنیا تبدیل کرده است.
 

رپ

Comments are closed.